• 492 - 19e Eeuwse Schilderijen & een collectie werken door Oude Meesters

    Veiling: Maandag 26 juni 2017, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 23 t/m zondag 25 juni, van 10 tot 17 uur

    Met trots presenteren wij u hierbij de catalogus van onze aankomende veiling, bestaande uit 135 werken afkomstig uit de vroeg 17e tot het midden van de 20ste eeuw. Naast vele bekende veilingnamen, bevat de catalogus ook enkele prachtige werken van ‘petits maîtres’, wij noemen u hierbij enkele voorbeelden van het aanbod.

    Aan het begin van de veiling valt het oog op lot 2, de vier inkttekeningen door Jacob de Wit. Deze voor hem zo herkenbare allegorieën, gerechtigheid, zomer, herfst en ochtend, worden u aangeboden met een taxatie van € 1.000 - 3.000.
    Afkomstig uit een indrukwekkende collectie is lot 11, een waar pronkstuk van de hand van Jean Daniël Stevens. De jonge vrouw is vastgelegd met schitterende elementen als stofuitdrukking en voorwerpen die een weelderige rijkdom uitstralen, taxatie € 3.000 - 5.000. Eveneens uit deze collectie afkomstig is lot 13, Straatartiesten en toeschouwers op een binnenplaats met op de achtergrond de Nieuwe Kerk te Den Haag, een innemend straattafereel door Pieter Daniel van der Burgh. Taxatie € 2.000 - 4.000.
    Lot 16 betreft een ander stadsgezicht, Vele figuren op de Nieuwe Markt te Rotterdam, door Jacob Akkersdijk. Dit levendige werk uit 1861 toont op de achtergrond de voormalige Prinsenkerk en heeft een taxatie van € 4.000 - 6.000.

    Speciale aandacht is gewijd aan Johannes Bosboom, die met zijn indrukwekkende kerkinterieurs wereldfaam verwierf. In deze veiling zijn maar liefst vier werken van zijn hand opgenomen, welke de kundigheid van deze gespecialiseerde kunstenaar tonen. Het laatste schilderij betreft een zeer vroeg werk dat hij maakte in 1835 tijdens zijn studiereis samen met Salomon Leonardus Verveer naar de Duitse Rijnprovincie. Dit Gezicht te Koblenz wordt u aangeboden onder lot 84 voor € 3.000 – 5.000.
    Zeldzaam is lot 25, Portret van een oriëntaalse man, door Eugène Verboeckhoven. De hier afgebeelde doet sterk denken aan het portret dat hij in 1848 maakte van een dignitaris, mogelijk Ibrahim Pacha. Taxatie € 3.000 - 5.000.

    Ook biedt deze veiling verschillende werken met dieren als onderwerp. Bekende namen als Raaphorst, Dijsselhof, Artz en Eerelman zijn vertegenwoordigd, alsook Henriette Ronner-Knip. Het paneel, voorstellende Moeder poes met haar drie kittens, wordt u onder lotnummer 33 met een vriendelijke taxatie van € 2.500 - 3.000 aangeboden.
    Paarden zijn altijd een geliefd onderwerp in de kunst. Een goed voorbeeld hiervan is lot 42, een olieverfschilderij door Joseph Moerenhout, voorstellende Rustende paarden en hond op Scheldestrand, dat u wordt aangeboden met een taxatie van € 7.000 - 9.000.
    Het daaropvolgende lot 43, De verzorging van de paarden door Wouterus Verschuur betreft een prachtig gedetailleerd schilderij, iconisch voor zijn oeuvre. Taxatie van € 40.000 - 60.000.

    De romantiek is uitgebreid vertegenwoordigd door klinkende namen. Van de hand van Andreas Schelfhout is het schilderij Winterlandschap met schaatsers en een koek-en-zopietent. Schelfhout werd wereldberoemd met zijn winterlandschappen, waarvan lot 54 een excellent voorbeeld is. Zijn werk was tijdens zijn leven al zeer gezocht door internationale vorstenhuizen en verzamelaars, tot ver in Rusland. Taxatie € 12.000 - 15.000.
    Onder de winterlandschappen bevinden zich ook drie werken door Charles Leickert, wiens Schaatsrijders op een bevroren rivier, door de levendigheid en lichtwerking meer dan de moeite waard is. Dit lot 56 is getaxeerd op € 7.000 - 9.000.

    De uitgebreide selectie zeegezichten bevat onder meer een 17e eeuws paneel door Jacob Adriaensz. Bellevois, werken door Abraham Hulk I en een doek door Gerhard Arij Ludvig ‘Morgensterne’ Munthe, wiens bomschuiten uit duizenden herkenbaar zijn. Zo ook het hier aangeboden lot 66 uit 1902, subtiel stemmig van toon, maar door de wisselwerking tussen de onrustige lucht en zee blijft het de aandacht vasthouden. Taxatie € 4.000 - 6.000.

    De bijzondere collectie stadsgezichten brengt werken door Petrus Gerardus Vertin, Jan Weissenbruch en Cornelis Springer. Hoogtepunten zijn de schitterende schilderijen door Klinkenberg, alle uit particulier bezit. Zijn Kanaal in Venetië, lot 75, en De Steigergracht in Rotterdam, lot 77, zijn beide toonbeelden van Klinkenbergs virtuositeit en worden hier aangeboden voor respectievelijk € 8.000 - 12.000 en € 15.000 - 20.000.

    Van de hand van Johan Hendrik van Mastenbroek zijn vier werken opgenomen, waaronder het museale lot 97, Broek in Waterland tijdens de overstrooming in 1916. Dit doek werd tentoongesteld op de Van Mastenbroek expositie in 2005 in de Kunsthal te Rotterdam en heeft een taxatie van € 10.000 - 15.000.

    Een bekende naam, maar slechts weinig voorkomend op de veilingmarkt, is William Henry Singer. Deze Amerikaanse mecenas, verzamelaar en schilder, woonde samen met zijn vrouw gedurende lange tijd in het Gooi, alwaar zij de basis legden voor het huidige museum Singer Laren. Van zijn hand is June morning, een Noors berglandschap uit 1936 in lichte tinten groen en blauw. Ondanks de zeldzaamheid is de taxatie van dit lot 103 zeer schappelijk ingezet op € 1.500 - 2.500.
    Tot een van de vele eyecatchers van deze veiling behoort ’t Blauwbörgje, Groningen door Johan Dijkstra. Als een van de jongste kunstenaars in deze veiling is hij vertegenwoordigd middels lot 107, een spectaculair landschap met het voor hem zo kenmerkende fel groene gras bij laagstaande zon. Taxatie € 10.000 - 15.000.

    Liefhebbers van het bloemstilleven worden verwezen naar lot 112-117, waarin stillevens van alle tijden zijn opgenomen, met namen als Gaspar Verbruggen II en Margaretha Roosenboom. Ook Isaac Israels wordt vertegenwoordigd door het paneeltje Anjers, in prachtige dieprode kleuren. Taxatie voor dit lot 117 met een schitterende herkomst bedraagt € 5.000 - 10.000. Eveneens van de hand van Israels is lot 120, een uiterst stralend schilderij dat hij maakte in Viareggio, Italië. De meisjes op het strand gezet in korte penseelstreken en helle kleuren, worden u aangeboden met de verleidelijke taxatie van € 30.000 - 50.000.
    Om in zomerse sferen te blijven volgt hier lot 123, Dames op het strand door Willem Vaarzon Morel. Dit cover lot is door de vader van de huidige eigenaar, een vriend van Vaarzon Morel, rechtstreeks uit het atelier gekocht en nooit eerder op de markt geweest. Taxatie € 12.000 - 15.000.
    Direct hierop volgend treft men George Hendrik Breitner’s La plage (des chevaux à l’avant-plan) aan. Dit paneel is afkomstig uit een vooraanstaande collectie en meermalen tentoongesteld. Taxatie voor lot 124 € 6.000 - 8.000.

    De veiling sluit af met een bijzonder geestig werk door Jan Sluijters. Keet op kantoor dekt de lading goed en wellicht, of hopelijk, heeft iedereen wel eens zo’n situatie meegemaakt. Taxatie voor lot 135 is € 600 - 1.000. Een vrolijke noot om mee te eindigen!